Столтенберг: Путин направи две големи стратешки грешки

 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во својата авторска статија за „Фајненшл тајмс“ наведува дека 2022 година била најпредизвикуцачката година за европската безбедност од Втората светска војна. Тој додава дека оваа година била исклучително болна за граѓаните на Украина, но дека била и „година на лош неуспех“ за рускиот претседател.

Тој наведува две големи стратешки грешки што ги направи рускиот лидер кога ја започна својата инвазија.

„Прво, Путин ја потцени Украина. Мислеше дека може да го освои Киев и да ја обезглави владата за неколку дена. Десет месеци подоцна, украинскиот народ, вооружените сили и раководството продолжуваат да ја бранат својата татковина со вештина, храброст и решителност што го инспирираа светот“, пишува Столтенберг.

„Десетици илјади руски војници се повредени или убиени. Приближно еден милион луѓе ја напуштија Русија од почетокот на годината, многумина за да избегнат да бидат мобилизирани за војна во која не веруваат. Оваа војна ја направи Русија посиромашна и поизолирана отколку што беше со децении“, нагласи генералниот секретар на НАТО.

„Втората грешка на Путин беше потценувањето на единството на НАТО. Мислеше дека може да нè подели и да нè одвлече од поддршката за Украина. Иако НАТО не е страна во овој конфликт, сојузниците се пообединети од кога било во пружањето на невидена воена помош за поддршка на правото на Украина за себе. – одбраната, која е содржана во Повелбата на ОН и помогна да остане слободна и демократска земја“, рече Столтенберг.

„Ова се надоврзува на долгогодишната поддршка на НАТО за Украина. Од 2014 година, САД, Велика Британија, Канада и другите сојузници на НАТО обучија десетици илјади украински војници и ја поддржаа реформата на вооружените сили. Така, кога Русија ја започна својата целосна инвазија во февруари, украинските вооружени сили беа подобро водени, подобро обучени и подобро опремени да се спротивстават на обновената агресија на Русија“, убеден е тој.

Потсетува дека од февруари западните земји ја снабдуваат Украина со напредни системи за противвоздушна одбрана, оружје, муниција, гориво, зимски униформи и генератори. Тој додава дека НАТО воспоставил соработка и со одбранбената индустрија со цел да ги врати исцрпените залихи на оружје и муниција и масовно да го зголеми производството за Украина, но и за сопствената одбрана.

„Путин тврдеше дека сака помалку НАТО на границите на Русија. Она што го добива е спротивното – посилно, поголемо НАТО. По нелегалното заземање на Крим од страна на Русија во 2014 година, НАТО го презеде најголемиот ремонт на нашата колективна одбрана во една генерација. Сега сме дополнително зајакнување на нашето присуство на источното крило и подготвеноста на нашите сили низ алијансата. Финска и Шведска наскоро ќе се приклучат на НАТО како полноправни членки, чекор што беше тешко да се замисли пред руската инвазија“, тврди Столтенберг.

23.12.2022 - 16:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега