Српски епидемиолог: Во тек е вториот пик на епидемијата, но доколку се придржуваме кон мерките може да заврши за 20 дена

Како што објаснува д-р Ана Глигиќ, епидемиолог, жена која беше шеф на лабораторијата за време на епидемијата на крупни сипаници во Белград во 1972 година, коронавирусот покажа својства кои се скоро крајно различни од другите вируси. Меѓутоа, како што уверува, ако се придржуваме кон мерките, бранот на епидемијата би можел да заврши за 20 дена.

Д-р Глигиќ изјавува дека доброто време, односно високите температури што се прогнозираат во наредните денови, сигурно ќе го забави преносот на вирусот и дека, и покрај брзиот раст на заразените, епидемиолошката состојба во Србија е под контрола.

-Новиот коронавирус дефинитивно покажа дека е различен од другите. Ние ги уништуваме вирусите во лабораторијата на 65 степени, а оваа преживува дури и таа топлина. Сепак, ние дефинитивно не можеме да зборуваме за вториот бран на коронавирус, бидејќи првиот не е завршен ниту еден, односно, не бевме во ситуација кога немавме пациенти повеќе од дваесет дена. Вториот пик на епидемијата е во тек, и ако се придржуваме кон мерките, тој ќе заврши многу наскоро – истакнува д-р Глигиќ.

Таа посочува дека граѓаните треба да имаат предвид дека покрај коронавирусот, во моментот се во промет и други вирусни зарази, како резултат на атипично студените денови што ги имавме во претходниот период.

-Откако беше укината вонредната состојба, се „распославме“ на натпревари и на други собири! Овде потекнуваат повеќето од заразените, но се надевам дека, откако ќе заврши тековниот период на инкубација, епидемијата ќе исчезне. Сигурен сум дека сме близу крајот! Секоја пандемија секогаш завршува порано или подоцна – вели д-р Глигиќ.

Вчера во Белград се отворија две нови ковид амбулантни, кои ќе работат по 24 часа, една во Земун, а другата во Палилула.

Министерството за здравство апелира до граѓаните кои имаат симптоми на респираторни зарази, треска, болки во грлото и кашлица – најпрво да се пријават во клиниката Ковид од главниот здравствен центар, каде ќе бидат прегледани.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.06.2020 - 10:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега