Силен земјотрес ја погоди Грција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, јавуваат грчките медиуми.

Епицентарот на земјотресот бил на 16 километри северозападно од Леонидио на Пелопонез, покажуваат податоците на Геодинамичкиот институт.

Земјотресот е регистриран во 6 часот и 20 минути на длабочина од 14,5 километри.

Податоците покажуваат дека земјотресот бил почувствуван и во областа Атика.

Две минути пред овој земјотрес е забележан уште еден земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала, а 14 минути по него нов со јачина од 2,7 степени.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

16.01.2024 - 10:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега