САД до Путин: Време е да ја признаеш реалноста

 

 

САД го повикаа рускиот претседател Владимир Путин конечно да ја препознае реалноста и да ги повлече своите сили од Украина. Пораката до Путин од САД дојде откако рускиот претседател за првпат ја нарече инвазијата на Украина „војна“, а не „специјална воена операција“.

Од почетокот на инвазијата, Путин го нарече конфликтот „специјална воена операција“ и потпиша закон со кој се криминализира таа да се нарекува војна.

„Од 24 февруари, САД и остатокот од светот знаеја дека „специјалната воена операција“ на Путин е неиспровоцирана и неоправдана војна против Украина. Конечно, по 300 дена, Путин ја нарече војната со вистинското име“, рече портпаролот на американскиот Стејт департмент синоќа.

„Како следен чекор во признавањето на реалноста, го повикуваме да ја прекине војната со повлекување на неговите сили од Украина“, рече портпаролот, додавајќи дека „без оглед на терминологијата на Путин, руската агресија врз нејзиниот суверен сосед резултираше со смрт. уништување и раселување на луѓе“.

„Луѓето во Украина нема да се утешат со фактот дека Путин го призна очигледното, исто како и десетици илјади семејства чии членови загинаа борејќи се во војната на Путин“, рече портпаролот.

24.12.2022 - 11:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега