Руска амбасада: Новите членки на НАТО ќе бидат легитимна цел за Русија

 

Руската амбасада во Стокхолм им се закани на Шведска и Финска со воена одмазда доколку тие две земји станат членки на НАТО, според Еурактив.

„Ако некој верува дека тоа на некој начин ќе ја подобри европската безбедност, можете да бидете сигурни дека новите членки на непријателскиот блок ќе бидат легитимна цел на руските одмазднички мерки, вклучително и воени“, соопшти руската амбасада на својот Фејсбук профил.

Амбасадата наведува и дека добива сè поголем број писма од Швеѓаните кои ја поддржуваат Русија, но не ги објавила, пренесува Еуроактив.

30.03.2023 - 12:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега