Русија: Постои опасност Израел да употреби хемиско оружје

 

Русија е загрижена поради информациите што се појавија во медиумите за заканата дека Израел ќе употреби хемиско оружје или отровни хемикалии, изјави претставникот на Русија во ОПЦВ, рускиот амбасадор во Холандија, Александар Шулгин.

„Особено загрижувачки се информациите во медиумите, на пример, во весникот Middle East Eye и во други, дека под контрола на американските специјални сили од единицата ‘Делта форс’ израелските војници планираат употреба на нервен гас или друго хемиско оружје за да ги избрка противниците од подземните тунели“, рече Шулгин на седницата на ОЖО.

Тој посочи дека Русија се приклучува на повикот на Палестина и другите држави потписнички упатени до техничкиот секретаријат на ОЗХО да бидат во целосна подготвеност да преземат соодветни мерки во случај на потреба, предвидени во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје и да реагираат оперативно и ефикасно на можни инциденти во иднина и на барањата на Палестина.

Русија го повикува Израел да ја ратификува Конвенцијата за хемиско оружје што е можно побргу, рече Шулгин.

Досега 193 земји се приклучија на Конвенцијата за забрана на хемиското оружје. Египет и Израел ја потпишаа конвенцијата, но не ја ратификуваа, Северна Кореја и Јужен Судан остануваат надвор од нејзината правна рамка.

Од 27 ноември до 1 декември во Хаг ќе се одржи 28. сесија на конференцијата на земјите членки на ОПЦВ, пренесува „Спутник“.

29.11.2023 - 16:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега