Приземјени сите авиони на позната авиокомпанија

Американската федерална управа за авијација (FAA) во средата издаде препорака за прекин на летовите за Alaska Airlines, пренесува Reuters.

Во посебна изјава, FAA рече дека компанијата „побарала од FAA да ги приземји летовите на главниот превозник низ земјата“.

Тие не наведоа причина.

CNBC објави дека системот на авиокомпанијата што се користи за пресметување на тежината и рамнотежата за летови не работи правилно.

Алјаска ерлајнс и ФАА не одговорија веднаш на барањата за коментар.

Како одговор на поплаките од патниците на социјалната мрежа Х, авиокомпанијата соопшти дека работи на тоа што поскоро да ги внесе патниците во авионот.

Во советот на FAA се наведува дека летовите за SkyWest, кој обезбедува регионални услуги за Alaska Airlines и други, не се вклучени.

17.04.2024 - 19:07

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега