Почина Реган, херојот од Карпалак, кој со неговиот храбар подвиг, спречи трагедијата да биде уште поголема

 

На 73-годишна возраст, почина Ацо Јованоски – Реган, човекот кој беше сведок за еден од најцрните настани во поновата историја на Прилеп, а истовремено и херој кој со неговиот храбар потег спаси голем број животи.

Јованоски беше возач на кобниот 08. август 2001. година, кога албанските екстремисти од заседа во месноста Карпалак, извршија кукавички чин и го гранатираа воениот конвој на АРМ.

Иако автобусот кој го возел бил во пламен, Реган успеал да го извлече од местото на нападот и така да ги спаси преостанатите бранители кои биле во него.

Јованоски беше присутен на одбележувањето на секоја годишнина од немилиот настан, и постојано се залагаше да се изгради соодветно спомен обележје на местото каде се случи грозоморниот чин.

Оваа година ќе се одбележат 23 години од случувањата на Карапалак, во кои животот го загубија: Нане Наумоски (48) ─ од Прилеп, Сашо Китаноски (39) ─ од Прилеп, Бранко Секулоски (42) ─ од Прилеп, Горан Миноски (29) ─ од Прилеп, Марко Деспотоски (27) ─ од прилепско Новоселани, Ердован Шабаноски (20) ─ од Прилеп, Љубе Грујоски (31) ─ од прилепско Пашино Рувци, Дарко Велјаноски (27) ─ од прилепско Ропотово, Веби Рушитоски (26) ─ од Прилеп, Пеце Секулоски (29) ─ од прилепско Бело Поле.

Вечна слава на хероите! Вечна слава на РЕГАН!

По повод смртта на Реган се огласи и поранешниот градоначалник на Прилеп, Марјан Ристески.

„Почивај во мир Ацо Јованоски-Реган, херојот од Карпалак, вечно ќе бидеш во нашите срца“, напиша тој на Фејсбук.

12.02.2024 - 21:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега