Почина актерката Лин Марта

Лин Марта почина на 78 години по битка со ракот.

Актерката која се прослави со улогите во филмовите како „Footloose“ и „Starsky & Hutch“, почина во својот дом во Лос Анџелес на 78-годишна возраст по долга борба со ракот. Нејзината смрт ја потврдил нејзиниот пријател Крис Сент Илер за The Hollywood Reporter.

Марта остави длабока трага во светот на шоу-бизнисот за време на нејзината четиридецениска кариера, а публиката ја памети по улогите во  сериите како „Love“, „American Style“, „Barnaby Jones“ и „Медицински центар“.

Лин Марта беше во врска со актерот Дејвид Соул, со кого го делеше екранот во продукцијата на „Starsky & Hutch“. Нивната врска беше предмет на внимание на јавноста, особено поради фактот што Соул во тоа време беше во брак со актерката Карен Карлсон. Во 1983 година, Марта ја опиша нивната врска како „отворена врска“, која го привлече вниманието на медиумите и јавноста. Нивната сложена врска дополнително ја обликуваше јавната перцепција за оваа талентирана актерка.

Лин Марта ќе остане запаметена по нејзиниот придонес во филмската индустрија и телевизијата преку различните улоги кои таа маестрално ги толкуваше. Нејзините најзначајни дела, како улогите во филмовите „Footloose“ и „Joe Kidd“, остануваат дел од наследството што го остави зад себе. Во текот на нејзината богата кариера, Марта успеа да направи значително влијание врз филмската индустрија, оставајќи неизбришлива трага со нејзиниот талент и посветеност на актерството.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Len Conner (@len3rd)

17.01.2024 - 22:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега