Пендаровски: Резултатите не се такви какви што ги очекувавме, но нема предавање, утре е нов ден


Резултатите не се такви какви што ги очекувавме истакна вечерва на прес-конференција кандидатот за претседател поддржан од СДСМ, Стево Пендаровски.

„Од утре продолжуваме со средби со граѓаните и тргнуваме од нула. Имаше 7 кандидати и тоа е причината што се поделија гласовите. Мојата задача ќе биде како и изминатите 20 дена, да го промовирам концептот во кој верувам. Ги охрабрувам граѓаните да излезат во втoриот круг“, кажа Пендаровски.

Додаде дека во вториот круг очекува повеќе граѓани да го прифатат концептот во кој длабоко верува.

„Очекувам уште поголем одзив. Нема да барам договор со другите кандиати за механичко префрлување на гласовите. Никогаш не сум го правел тоа, ниту сега планирам, за да механички преземам од било кого. Едноставно на сите граѓани ќе им го презентирам мојот концепт. Ќе одбијам било каков обид за нудење на квантум на гласови – тоа би било големо понижување на граѓаните“, кажа тој.

Анализите, како што рече, ќе покажат „дали граѓаните го казнија него поради СДСМ“.

Потенцира дека нема да има пауза, ниту одмор за него до вториот круг од изборите.

„Од утре се гледаме на терен“, порача Пендаровски.

24.04.2024 - 22:58

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега