Папата Франциско: Постојат начини да се благословат истополовите бракови

 

Папата Франциско изјави дека е отворен да зборува за тоа дека Католичката црква може да ги благослови истополовите бракови.

Одговарајќи на група кардинали кои побараа појаснување за ова прашање, тој рече дека секое барање за благослов треба да се третира со „пастирска милост“.

„Не можеме да бидеме судии кои само негираат, отфрлаат и исклучуваат“, рече тој.

Папата, сепак, додаде дека црквата сè уште ги смета истополовите врски за „грешни“ и нема да ги признае, пишуваат медиумите во регионот.

Врховниот поглавар на Католичката црква одговараше на низа барања пред состанокот за разговор за иднината на црквата, кој треба да започне во среда во Ватикан.

Епископите од неколку земји, како Белгија и Германија, почнаа да им дозволуваат на свештениците да благословуваат истополови парови, но позицијата на црковните власти остана нејасна.

По барањето за појаснување во 2021 година, Ватикан пресуди дека таквата практика не е дозволена.

Одговарајќи на последното барање, папата рече дека црквата го разбира бракот како „ексклузивна, стабилна и нераскинлива заедница меѓу маж и жена“ и дека треба да се избегнува „секаков вид обред што би се спротивставил на ова верување“.

Но, тој додаде дека „кога се бара благослов, тоа е изразување молба до Бога за помош, барање да се живее подобро“.

„Пасторалната претпазливост мора правилно да препознае дали постојат форми на благослов што ги бараат еден или повеќе луѓе кои не го пренесуваат погрешниот концепт на бракот“, рече тој.

Тој додаде дека црквата треба секогаш да пристапува кон односите со луѓето со „љубезност, трпение, разбирање, нежност и охрабрување“.

Во февруари оваа година, црковните власти во Англија го поддржаа предлогот да се дозволи молитвата за благослов за истополовите бракови.

Овој потег би значел дека истополовите парови, откако ќе се венчаат законски, би можеле да одат во англиканска црква на служба која вклучува молитви за осветување, благодарност и Божји благослов, стои во написите.

03.10.2023 - 12:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега