Овие хороскопски знаци ќе бидат најсреќни во 2024 година

 

Се ближи крајот на 2023 година и нема подобро време да размислите за вашите претстојни новогодишни одлуки. Ако сте еден од хороскопските знаци со најдобрата година пред вас, ќе бидете особено среќни кога ќе видите што ви подготвуваат ѕвездите следната година. Во 2023 година врвовите беа високи, а падовите стрмни, но хороскопот за 2024 ни дава можност да почнеме одново. Оваа година ве води кон револуционерни определби, затоа немојте да се изненадите ако вашиот живот – и остатокот од светот – добие многу поинаков изглед пред 2025 година.

Што нѐ чека во 2024 година?

2024 година почнува со излегување на среќната планета Јупитер од ретроградна состојба влевајќи колективна надеж, верба и оптимизам за посветла иднина пред нас. Ретроградниот Меркур исто така ќе го заврши своето ретроградно патување до 1 јануари враќајќи ги идеите, мислите и долгорочните цели во полна опрема. Сето ова е придружено со големото враќање на Плутон во Водолија на 20 јануари, како и директното поставување на Уран на 27 јануари. Преиспитувањето на вашите вредности може да отвори неочекувани можности и нови перспективи, особено кога станува збор за астролошките куќи со кои владеат Бикот и Водолијата во вашата родна карта. Не плашете се да ја тестирате вашата среќа и да излезете надвор од она што го знаете. Може да откриете неискористен талент или неконвенционален извор на приход.

Сезони на затемнување во 2024 година

Колку повеќе сте приземјени, толку полесно ќе се движите низ првата сезона на затемнување во 2024 година. Се случува само неколку дена по пролетната рамноденица – да не го спомнуваме непредвидливиот квадрат Марс – Уран – затемнувањето на Месечината во Вага дека ќе биде на 25 март, проследено со затемнување на Сонцето во Овен на 8 април. Овој хаотичен период ќе ве поттикне да се откажете од врските и обврските што ни возвраќаат, што ќе ви овозможи да ја преземете контролата врз вашиот живот и да го водите со доверба и независност. На 20 април неверојатната врска Јупитер – Уран во Бик може да донесе шокантни настани, кои се изненадувачки корисни за вас. Најдобриот дел? Венера ќе ги здружи силите со Јупитер во Бик на 23 мај додавајќи изобилство. Обележете го овој датум во вашите календари бидејќи ќе биде еден од најповолните моменти во 2024 година.

До 25 мај среќниот Јупитер ќе го има своето деби во Близнаци првпат од 2013 година, каде што ќе остане до 2025 година. Пред крајот на 2024 година, на 17 септември ќе има делумно затемнување на Месечината, што ќе се случи кај Рибите првпат по речиси 10 години. Каде се Рибите во вашата табела? И што направивте во март 2015 година? Тоа може да објасни што ќе ви донесе ова следно патување. Ова е прво во серијата затемнувања што ќе продолжат во текот на 2025 – 2026 година, затоа сметајте го ова како увертира за она што следува.

Најсреќните хороскопски знаци во 2024 година се:

Ако Сонцето, Месечината или вашиот асцендент падне во некој од следните хороскопски знаци, 2024 година може да биде година за паметење. Еве зошто:

Овен

Прекрасни сте такви какви што сте, но 2024 година може да биде година кога ќе одлучите повторно да го осмислите вашиот имиџ. Ова ќе биде особено изразено кога Северниот јазол ќе го продолжи своето патување со адреналин низ вашата прва куќа на личноста разгорувајќи ги вашиот внатрешен оган и желбата за успех, но има уште повеќе. Плутон повторно ќе влезе во вашата 11-та куќа на социјалните работи на 20 јануари нудејќи ви можност да ги трансформирате вашите идни цели и чувството за припадност кон светот. Има големи шанси да постигнете сѐ што сте зацртале. Марс – вашата владејачка планета – на крајот ќе ги здружи силите со Плутон во Водолија на 14 февруари, што ќе ви направи огромна сила со која треба да дејствувате во вашата заедница. Не заборавајте да ги разјасните вашите цели за да можете да ја искористите оваа ултра моќна синергија.

Оваа година сезоната на Овен е проследена со затемнување на Месечината, што ќе го исполни вашиот сектор на врски на 25 март, по што ќе следува затемнување на Сонцето во Овен на 8 април. Оставете го настрана она што ве спречуваше целосно да се посветите на себе. Ве очекува ново возбудливо поглавје од животот бидејќи ќе ви се даде можност да ја вратите својата моќ и да се ослободите од измамничките енергии на кои несвесно сте се посветиле. Ослободувањето никогаш не се чувствувало толку добро.

Оживувачката врска Јупитер – Уран на 20 април би можела да ве изненади со неочекуван удар, кој ќе ве одведе на нов финансиски пат. Не би било лошо да играте лото или да ја тестирате вашата среќа бидејќи Венера на крајот ќе ги здружи силите со Јупитер во вашата втора куќа на личното богатство.

Бик

Вашите амбиции се силни во 2024 година, затоа очекувајте награда. Со враќањето на алхемискиот Плутон во вашата 10-та куќа на моќта во јануари, темите околу вашето занимање, углед и јавна личност ќе бидат од поголема важност. Подлабоката посветеност на вашите професионални цели може да ви овозможи да направите огромно влијание во светот. Некои од вас можеби ќе одлучат да го преиспитаат својот дневен распоред до затемнувањето на Месечината во Вага на 25 март бидејќи ќе сакате да го максимизирате својот потенцијал и да станете уште поенергични и поефикасни.

Светот е твој, Бик! Јупитер ќе формира спој со Уран, кој предизвикува промени во вашата прва куќа на личноста на 20 април инспирирајќи ве повторно да се претставите во светот. Размислувате за почнување нов онлајн-бизнис? Никогаш немало подобро време за нов потфат. На 23 мај Венера – вашиот планетарен владетел – исто така ќе се придружи на Јупитер во многу просперитетна врска во Бик на 23 мај. Покрај тоа што ќе му ја покаже на светот вашата вистинска вредност, ова усогласување може да го зајакне вашиот финансиски статус и да ви помогне да го редефинирате вашиот личен бренд. Ова е убедливо еден од најсреќните транзити што некогаш ќе ги доживеете во вашиот живот, затоа направете го да се брои! Откако Јупитер ќе влезе во Близнаците и во вашата втора куќа на финансиите на 25 мај, ќе почнете да заработувате уште повеќе.

На 17 септември затемнувањето на Месечината во Риби ќе ја размрда вашата 11-та куќа на заедницата и инспирацијата, што ќе донесе значителни промени во вашиот социјален живот и начините на поврзување со луѓето. Овој аспект трае следните шест месеци. Ова затемнување ќе ја смени вашата траекторија и ќе ви покаже нова визија за иднината. Исто така, засекогаш ќе заврши едно професионално поглавје.

Близнаци

Не барајте ништо повеќе од интелектуална стимулација, Близнаци. Среќа за вас, 2024 година ви носи бескрајни идеи и мудрост. Плутон ќе се врати во Водолија на 20 јануари. Ќе го продолжи своето патување, кое ќе го промени животот низ вашата деветта куќа на авантура, системи на верување, објавување и самооткривање. Ако случајно работите во медиумите, вашата способност да влијаете на масите и да ја проширите вашата перцепција за светот ќе добие поттик. Марс исто така ќе му се придружи на Плутон во оваа област на вашата натална карта на 14 февруари. Ова ќе додаде моќ и трансформативна енергија на оваа мешавина. Бидете остроумни кога станува збор за следење на вашите социјални и интелектуални инстинкти, дури и ако тоа значи пренасочување на вашата енергија кон нешто позначајно.

Подгответе се за промена на љубовното поле оваа пролет бидејќи затемнувањето на Месечината во Вага на 25 март и Сонцето во Овен на 8 април би можеле да разгорат нови страсти (или можеби дури и нова романтична врска). Можност е и да се спријателите со нова заедница на истомисленици, лично или преку социјалните медиуми.

Јупитер – планетата на изобилството – исто така ќе влезе во вашиот знак на 25 мај првпат од 2013 година. Најголемата планета во Сончевиот систем ви нуди можност да растете, да се проширите и да истражувате интелектуални определби, кои би можеле да ви користат на долг рок.

Јарец

Ако животот ве изнервира до коска, не грижете се. Уште малку ќе излезете на виделина, Јарци! Плутон – планетата на смртта и повторното раѓање – конечно ќе го заврши своето патување низ вашиот хороскопски знак на 20 јануари. Може да се каже дека сте имале доволно трансформација за цел живот.

На посветла нота – и точно на време за првата сезона на затемнување во 2024 година – среќниот Јупитер ќе ги здружи силите со Уран низ вашата петта куќа на љубовта, креативноста и самоизразувањето на 4 март. Подгответе се да измислите нешто многу неконвенционално и ново во вашиот живот. Неочекувана можност за љубовна врска може да ги привлече вашите срца, ако не и целосно да инспирира новооткриена креативна страст. Но, чекајте, ќе биде подобро! Венера, која бара задоволство, конечно, ќе се сретне со Јупитер во Бик на 25 мај. Тоа ќе донесе вредност, романтика и изобилство во оваа област од вашиот живот. Бидејќи елементот на земјата е опиплив и профитабилен, ова може да доведе до можност да ја засновате вашата уметничка визија. Се разбира, ќе заработите и пари во текот на овој процес. Оваа енергија е исто така многу плодна, што ја прави идеална за раѓање нешто ново во вашиот живот вклучувајќи ги и децата доколку сте заинтересирани да станете родител.

Како ова да не е доволна причина да почне возбудлив нов проект, Марс исто така ќе ги здружи силите со Уран во Бик на 15 јули. Подгответе се за инспирација да ве погоди како гром бидејќи шокантното ниво на импулс може да ве однесе до сосема нова реалност.

29.11.2023 - 15:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега