Откриено е кој ќе го носи највредниот накит на Елизабета Втора

 

 

За тоа кој ќе го наследи накитот од колекцијата на неодамна починатата британска кралица Елизабета Втора на големо се пишуваше и пред нејзината смрт. Тоа е една од најимпресивните колекции во светот, сите предмети во неа се многу вредни, а некои се навистина посебни.

Според магазинот „Hello“, познато е кој ќе наследи или, поточно, кому ќе му биде дозволено да го носи едно од најскапите парчиња од колекцијата на богатствата на кралицата – државната тиара на Џорџ IV, попозната како дијамантска тиара.

Ќе го носи кралицата Консорт, Камила. Еден ден, кога принцот Вилијам ќе стане крал, тоа ќе може да се види на главата на неговата сопруга Кејт.

Тиарата е направена за кралот Џорџ IV од златарите Rundell & Bridge во 1820 година и чинела 8.216 фунти во тоа време.

Тесна лента од сребро и злато е обработена со бисери, а на неа се четири малтешки крстови и украси кои симболично ги претставуваат Англија, Ирска и Шкотска – рози, детелина и трн.

Круната е поставена со 1.333 дијаманти од 320 карати. Во центарот на предниот крст има и редок бледо жолт дијамант. Тиарата беше наменета да се носи на посебна кадифена капа, а кралицата Елизабета Втора сакаше да ја носи без овој додаток.

Денес, нејзината вредност се проценува на близу 800.000 фунти и е една од најсимболичните круни во кралската колекција. Исто така, таа е една од најпознатите, иако ретко се гледа во јавноста. Имено, тоа може да се види на британските и на Комонвелтските пари, хартија и монети и поштенски марки.

За време на нејзиното 70-годишно владеење, кралицата Елизабета го носеше само неколку пати – на пример, кога го отвори Парламентот за првпат во своето владеење, во 1952 година, а на пат на крстарење една година подоцна.

Круната е посебна затоа што ја носат исклучиво владетелите и сопружниците на кралицата – Викторија, Александра, Марија и Елизабета Втора.

Иако не е украсен предмет наменет само за жени, оваа круна се смета за женствена, па речиси сигурно е дека кралот Чарлс III нема да ја стави на глава во некоја свечена пригода.
Сепак, Камила би можела да ја носи за првпат на крунисувањето на нејзиниот сопруг, следната година.

30.09.2022 - 22:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега