Обама: Светот би бил подобро место ако жените раководат со секоја земја

 

Поранешниот американски претседател Барак Обама е на турнеја во Австралија, а во еден од своите говори се осврна на темата за жени во политика, пишува „Хералд сан“.

„Всушност сум убеден дека ако можеме да направиме експеримент во кој жените ќе бидат на чело на секоја држава околу две години, сигурен сум дека светот ќе се движи во подобра насока“, рече тој.

Неговата изјава беше проследена со овации и аплаузи, а Обама додаде: „Пред да почнете да навивате, не велам дека не правите и луди работи, затоа не се фалете премногу“.

„Живеам во домаќинство со три жени, па видов некои работи“, објасни тој.

30.03.2023 - 09:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега