"Не можев да гледам како децата ми гладуваат" - мајка се полила со бензин и се заплила

 

Мајка не знаејќи што да прави во безизлезната ситуација во која се наоѓала, се запалила, за да не ги гледа своите гладни дечиња како страдаат. Се работи за младата Маријам Каовлех од Сирија која иако побарала помош поради бедата во која живее, не добила, па не знаејќи што да прави, се полила со бензин и се запалила. 

-Ја избрав смртта, не можев да гледам како моите деца умираат милион пати пред мене, изјавила таа за новинарите на „CNN“.

Таа моментално се наоѓа во болница , а како и повеќето бегалци од Сирија, вели дека животот и е тежок, живее во беда, постојано мигрира. 

Семејството тврди дека се жалеле, но не добиле одговор, поради што Маријам решила да си го одземе животот .-Одев секаде, зборував , но ме лажеа, ми се смееја и викаа да си заминам од таму. Таа каде и да одела се заканувала дека ќе се запали, но ниедна од организациите каде се обратила за помош не ја послушала.

Сега од ОН се надеваат дека семејството ќе може да добие помош и да биде ставено на листа.

04.04.2014 - 12:25
Фото: 
лидер

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега