Јацењук: Автономната република Крим ќе остане дел од Украина

"Автономната република Крим ќе остане украинска територија"изјави украинскиот премиер Арсениј Јацењук обвинувјќи ја Русија дека извршила „неоправдана агресија“.

- Нашите руски соседи без причина извршија неоправдана агресија на нашата национална територија - Автономна република Крим била, е и ќе остане украинска територија, истакна Јацењук.

Тој нагласи дека побарал од Организацијата за европска безбедност и соработка и НАТО да помогнат во посредување за изнаоѓање мирно решенија за кризата.

- Ќе ги искористиме сите механизми на меѓународното право да го решиме овој проблем. Не сакам Крим да стане нова Абхазија, истакна Јацењук.

04.03.2014 - 09:36

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега