ФОТО: Основното училиште „Мирче Ацев“ ќе добие нови влезни скали

   

 Последниве неколку години во основното училиште „ Мирче Ацев“ беа променети сите прозорци и врати, реконструирани беа сите санитарни јазли, изградени беа две нови училници , реконструирана беше училишната кујна, воведени беше штедливи сијалици и сменет беше поголемиот дел од училишниот мебел и подовите во училниците, информираат од Ѓорче Петров.

Деновиве започна реконструкцијата на скалите на главниот влез во училиштето на кои не е превземена никаква интервенција од 1968 година. Скалите ќе бидат армирано-бетовнски а изведена е и пристапна рампа до влезната врата.  Дотраеноста на скалите претставуваше опасност за децата и вработените. Деновиве ќе започне и поставување на павер елементи на задниот влез од училиштето, околу спортската сала . Ќе бидат поплочени 295 м2.

 

-Средствата во висина од 370 илјади денари за иведба на првиот дел од проектот ги обезбеди општината Ѓорче Петров од буџетот. ги обезбеди општината и тие изнесуваат 320 000 денари. Работите ќе завршат пред почетокот на второто полугодие, се вели во соопштението од Ѓорче Петров. 

09.01.2014 - 14:05

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега