„Таа не знае кој сум јас, но јас знам која е таа“- приказна која нема да ве остави рамнодушни

 

80- годишен дедо секој ден одел во дом за стари лица за да ја нахрани својата сопруга. Еден новинар отишол во посета во овој дом кој бил запрепастен од начинот на овој старец. Го прашал дедото за прчината за нејзниот престој во домот, а тој му одговорил дека таа одамна страда од Алцхајмерова болест, има тешко пореметување на заборавање и дека никој не познава.

Новинарот го прашал повторно: „Добро, а дали таа некогаш се грижи ако не дојдете на време, со оглед на тоа што сте стар?”

80- годишниот старец  одговорил: “Не, таа веќе не ме познава пет години”.

Новинарот изненаден повторно го прашал: Па, вие доаѓате секој ден да ја храните, а таа воопшто не знае дека сте нејзин сопруг, има тука кој ќе се грижи за неа!”

Дедото го погалил новинарот за коса и му рекол: „ Синко таа незнае кој сум јас, но јас знам која е таа!

Извор: Денешен 

12.12.2013 - 15:48

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега