Градежниците бараат бенефициран стаж

Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање при Сојузот на синдикати на Македонија покренува иницијатива за бенефициран стаж за работниците во градежништвото и индустријата за градежни материјали.

Според синдикатот, бенефит од иницијативата ќе имаат и работниците и работодавачите затоа што вработените достоинствено ќе заминуват во пензија, а работодавачите без никакви турбуленции и прогласување технолошки вишок, ќе им овозможат на работниците да заминат во пензија и да го обноват работниот кадар. 

- Без разлика кој трошок на парични средства да биде утврден, важно е дека работниците достоинствено ќе си заминат во пензија и оти работодавачот нема да биде принуден да ги става на листата на технолошки вишок и ќе го поттикне вработувањето на млади кадри. Физички и психички истрошен работник во секторот градежништво и индустрија на градежни материјали не може да дочека 64 години стаж пензија, истакна на прес-конференција претседателот на синдикатот Павел Трендафилов.

Досега ниту за едно работно место во градежништвото освен за пробивање на тунели, нема утврдено бенефициран стаж. 

19.11.2013 - 15:30
Фото: 
точка

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега