Четириесет мигранти умреле во Сахара

Околу четириесет државјани на Нигерија меѓу кои најголемиот број на деца и жени кои се обиделе да емигрираат во Алжир, умреа во пустината Сахара од жед во средината на октомври, изјави Рис Фелтоу, градоначалникот на Агадез, најголемиот град на северна Нигерија. Војската открила пет тела -две жени тројца тинејџери, а за по останатите се уште се трага, пренесуваат тамошните медиуми. 

 

 

28.10.2013 - 16:33

најчитано сега