Емотивна порака на Дел Пиеро до Јувентус

"Откако заминав од Јувентус, никогаш не помислив како ќе биде да го видам овој тим да победува без мене."

"Никогаш не го направив тоа, се до пред неколку дена, кога бројот на бодови ја обезбеди втората титула по ред, по минатата од големо враќање."

"Се обидов да го замислам, но во мојот "филм" сликите беа сосема јасни: на последниот свиреж, на моите пријатели кои се радуваа, на трофејот подготвен да биде кренат, татнежот на нашите поддржувачи. А во овој момент, со татнежот на фановите, сè започнува да биде поостро и да дојде во фокусот. Водечките актери се фановите. Вие момци, вие се водечките актери."

"За оние кои играат фудбал, барем за мене, прекрасно е да се видат фановите да се радуваат, да ги слушаш како викаат од радост, да направиш да експлодираат од возбуда и среќа. Тоа е зошто кога "филмот" од мојот ум ќе се пресели во реалноста, кога Јувентус ќе ја освои титулата повторно (колку е убав глагол "да се освои повторно" ...), мојата прва мисла беше за оние кои ја прославуваа таа победа. И овој пат јас сум еден од нив."

"Сакам да аплаудирам на моите соиграчи, на фантастичниот тим, кој секогаш ќе остане во моето срце. Многу аплаузи за Џиџи, кој заслужува да го крене трофејот, како капитен. Аплаудирам на сите кои го назначија овој триумф за мене од минатата година, среќен сум што го разменувам овој гест: да се потврди повторно дека сте најдобри е голем предизвик. Моите аплаузи за работата техничкиот персонал, како и до сите оние кои работат зад сцената."

"Кој го знае Јувентус добро, е свесен дека не е можно да се запре само на една победа. Мора да се победи уште еднаш. И повторно и повторно."

"Една љубов,
Алесандро"

Дел Пиеро пораката ја објави на својот веб сајт

Преземено од supersport.com.mk

најчитано сега