Воведете неколку намирници во исхраната и брзо ќе го намалите покачениот холестерол

Висок холестерол погодува 60 посто од популацијата и го зголемува ризикот од срцев или мозочен удар, а покаченото ниво на холестерол може да го намалите со само промена во исхраната.

За да го намалите тој ризик, важно е да ги внесувате овие намирници во вашето тело, а да избегнувате преработена храна.

Еве што треба да јадете:

-Масна риба, како што се лосос и сардина

– авокадо

-ореви и јаткасти плодови

– маслиново масло

Со овие намирници ќе го намалите холестеролот, бидејќи не предизвикува никакви симптоми а знае да биде многу опасен, па затоа се препорачува и редовна контрола на крвта.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.06.2019 - 13:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа