Таен рецепт кој пекарите никогаш нема да го откријат:Совршено меко тесто, идеално за сите пецива

Ова е рецепт за совршено тесто кое секогаш успева. Запишете го, затоа што ќе ви стане омилен.

Потребно ви е:

1 килограм брашно

500 милилитри млако млеко

200 милилитри јогурт

2 јајца

2 лажици сол

2 лажици жеќер

1 коцка квасец

Ставете килограм брашно во сад, па на средината направете влдабнатина во која ќе ставите малку млако млеко и ќе изроните квасец, па врз сето тоа ќе ставите лажица шеќер. После тоа оставете го квасецот да стаса.

Тестото прекријте го со крпа и оставете да надојде. Кога ќе биде добро стасано, од него може да правите и кифли и погачи.

Може да го сочувате и во фрижидер и да го употребите наредните денови.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.06.2019 - 22:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега