Пратениците работат со полна пареа

Во Собранието на Македонија денеска треба да заседава Комисијата за надзор над спроведувањето на посебната истражна мерка следење на комуникациите од страна на Министерството за внатрешни работи, Управата за финансиска полиција, Царинската управа и Министерството за одбрана.

На дневен ред е Предлог Деловникот за работа на Комисијата.

Седница во законодавниот дом треба да одржи и Буџетскиот совет на Собранието. Ќе се расправа за Предлог стратешкиот план на Собранието на РМ за периодот 2016-2018 година и за Предлог - буџетското барање на Парламентот за 2016-та, а треба да биде утврдено и мислење по Предлогот за продажба на движни ствари во Собранието на кои потребата од користење е престаната.

Комисијата за одбрана и безбедност, пак, ќе ја разгледа Предлог - одлуката за испраќање припадник на АРМ за учество во мировната операција на Европската унија „Алтеа“ во Босна и Херцеговина, а Комисијата за еднакви можности на жените и мажите ќе расправа за новите развојни стратешки цели и родовата еднаквост - еднаквите можности на агендата во Република Македонија.

 

 

Оцени ја веста

06.07.2015 - 08:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега