ДУИ се согласува со новиот државен грб на Македонија

И министрите на Демократската унија за интеграција се согласиле со предлогот за нов државен грб.  

Од ДУИ потврдија дека се согласуваат со изгледот на предложениот грб и дека сите министри гласале за.  „Лавот е прифатлив да биде во центарот на државниот грб. Прво, затоа што како хералдика е застапен на грбовите на многу стари и големи албански семејства, впрочем, лавот го има и во грбот на градот Тирана.

Второ, прифатлива е и круната, бидејќи го одразува старото скопско кале", велат во ДУИ. 

 

 

Оцени ја веста

06.12.2014 - 23:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега