Пратениците на СДСМ неоправдано отсуствувале од Собранието

Одземање на мандатите на пратениците на СДСМ предложил претседателот на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Александар Николовски на денешната седница. Според него, пратениците на опозицијата неоправдани отсуствувале шест месец од Собранието.
Членовите на Комисијата гласаат одделено за секој пратеник на СДСМ.
За оние за кои ќе биде констатирано дека неоправдано отсуствувале ќе биде известен Претседателот на Собранието кој треба заклучоците на Комосијата да ги стави на гласање. По нив Собранието на пленарна седница одлучува содвотретинско мнозинство.

 

 

Оцени ја веста

02.12.2014 - 11:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега