Поплавите низ Европа земаа 16 животи

Поплавите кои деновиве ја погодија речиси цела Европа одземаа 16 човечки животи.

Засега ситуцијата со поплавите во Чешка се подобрува и водостојот на реките се намалува. 

Во Германија каде исто така има поплави, канцеларката Ангела Меркел вети парична помош од 100 милиони евра  како и дополнителна помош за оштетените од поплавите.

 

најчитано сега