ВИДЕО: Во редовите на ИСИС се зборува на босански јазик

На YouTube е објавено вознемирувачкo видео кое покажува членови на Исламска држава. Во еден дел од видеото може да се слушне како озлогласените терористи разговораат на босански.  Во позадина, приближно на 04:20 минути да се слушне нивниот разговор.

Меѓутоа, подоцна може да се слушне како зборуваат за повредените и како еден прашува, "Дали има многу повредени, има дека."

Набрзо после тоа, уште еден човек прашува: "Дали некој маченички умре? Прашај што е, слободно кажи "

Пред крајот на клипот можете да видите две мртви тела на бетонскиот под.

Во текот на снимањето, од време на време може да се слушне дека некој, веројатно зборува на радио: "Кога дојде?" и други зборови на босански јазик.

Инаку, снимката е направена додека џихадистите одат во курдскиот град Кобани, принудувајќи 130.000 Курди да избегаат.

 

25.09.2014 - 22:09


 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега