Шпанија оствари убедлива победа против Бразил на Мундобаскет 2014

На Светскиот куп во кошарка што се одржува во Шпанија домашаната селекција синоќа во натпревар од 3.коло постигна убедлива победа над Бразил со 82:63 во дуелот на двете непоразени селекции до овој дуел од групата А. По третото коло без пораз се селекциите на Шпанија (А група) и Грција (Б група).

Резултати од 3.коло:

А група: 
Иран – Србија 70:83
Франција – Египет 94:55
Бразил – Шпанија 82:63

Табела: Шпанија 3-0 (победи-порази),  Франција 2-1, Србија 2-1, Бразил 2-1, Иран 0-3,Египет 0-3

Б група:
Хрватска – Сенегал 75:77
Аргентина – Филипини 85:81
Порторико – Грција 79:90

Табела: Грција 3-0, Аргентина 2-1, Хрватска 2-1, Сенегал 2-1, Филипини 0-3, Порторико 0-3

Денеска во групите А и Б е слободен ден, а се играат натпревари во групите Ц и Д

Ц група:
15:00 Украина – Турција
17:30 САД – Нов Зеланд
21:30 Финска – Доминиканска република

Табела: Сад 2-0, Украина 1-1, Доминиканска република 1-1, Турција 1-1, Финска 1-1, Нов Зеланд 0-2

Д група:
13:30 часот: Ангола – Мексико
17:30 Австралија – Литванија
20:00 Јужна Кореа – Словенија

Табела: Словенија 2-0, Литванија 2-0, Австралија 1-1, Ангола 1-1, Мексико 0-2, Јужна Кореа 0-2. 

02.09.2014 - 10:06
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега