Утре посвежо ветровито и врнежливо време

 

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо за четири до пет степени, а ќе има и сончеви периоди, но и повремени локални врнежи од дожд на места со појава на грмежи и со засилување на ветер. Пообилни врнежи утре се очекуваат повторно во крајниот западен и северозападен дел од земјава. Преку денот ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер претежно од западен и југозападен правец, на места ќе достигне брзина до околу 60 километри на час.

Утринската температура ќе се движи од седум до 13, а дневната од 17 до 26 степени.

Во Скопје и околината ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со услови за краткотраен пороен дожд со ретки грмежи и со засилување на ветерот. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе се искачи до 22 степени.

 

најчитано сега