Колку пениси допревте денеска? - овој податок ќе ве шокира

Ако некогаш едноставно ве мрзело да ги измиете рацете по користење на тоалетот, тогаш помирете се со фактот дека на овој начин доаѓате во индиректен контакт со 15 пениси.

Во јавните тоалети во Велика Британија стои натпис кој сака ова да им по долови на луѓето, а целта е да се мотивираат луѓето да стекнат навика да ги мијат рацете по употреба на тоалетот.

Еве што точно пишува на плакатот:

„Не паничи, само измиј ги рацете. Во просек, твоите дланки доаѓаат во индиректен контакт со 15 пениси дневно (преку допир на кваките на вратите, користење на спортска опрема и слично“.

Оние кои ја започнаа оваа кампања сметаат дека натписот со овој згрозувачки податок ќе ја крене свеста кај луѓето и ќе си ја постигне саканата цел.

 

 

27.06.2014 - 23:01
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега