Најмодерна техника: Сребрени и сјајни велигденски јајца (ВИДЕО)

 

Еден од најголемите христијански празници Велигден е се поблизу, домаќинки секојдневно разгледуваат разни идеи и размислуваат како да украсат јајца оваа година

Во желбата тие да бидат што поубави, тие прибегнуваат кон разни трикови и начини за украсување на велигденските јајца. 

Металик јајцата се едни од најпопуларните техники во последните неколку години, изгледаат многу рафинирано и елегантно, а еве како ќе можете да ги направите во вашиот дом.

Потребно е:

- варено јајце

- алуминиумска фолија

- белка од јајце

- природен лепак

 

Подготовка:

Варете ги јајцата и оставете да се изладат, а потоа исечете ја алуминиумската фолија. Изматете ја белката од јајце или лепак, а потоа премачкајте ги сварените јајца и залепете ја фолијата на него.Оставете јајцата да се исуши, а потоа доколку сакате може со хариена салфетка да нанесете малку црна акрилна боја па избришете ги јајцата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.04.2021 - 10:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега