Надлежни за тетовската модуларна болница биле директорот и локалната власт

Тендерската надлежност за оперативна и контролна фаза на модуларната болница во Тетово, била токму на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори, покажува тендерската документација, пишува „Дојче веле“.

Документите до кои дојде Дојче веле, покажуват дека Министерството за труд и социјална политика, заедно со претставници на Светска банка го спроведувале, а локалната власт и директорите требало да го контролираат квалитетот и функционалноста на модуларните болници.

Документите насловени „План за еколошки и социјален менаџмент“ на модуларните болници, објавени во октомври 2020 година во подробности ги опфаќаат фазите на изградба на модуларните болници, нивното одржување и контрола за секоја од нив поединечно. 

Инаку, се’ уште се чекаат одговори од истрагата во врска со тетовската модуларна болница каде 14 пациенти го изгубија животот. 

 

21.09.2021 - 12:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега