На Северина и се закануваат три години затворска казна

Според пишувањата на хрватските медиуми денес, судот во Загреб потврдил дека Северина Вучковиќ сторила кривично дело наметнато однесување и влијаење за кое се лежи затвор и до три години.

„Пејачката пред две години на директорката каде посетува училиште нејзиниот син и праќала заканувачки пораки: „Ќе те задавам со раце бабо“, „Стара шепава баба“, „ќе се тресеш како јас што се тресев“. По овие закани директорката Лилјана тогаш поднела пријава во државниот суд во Загреб, по што по две години се изјасни и судот.

Северина исто така поради закани и наметливи содржини била пријавена и од директорката на социјалното подрачје за заштита на децата и младите од градот Загреб поради тоа што таа го отежнувала добивањето на старетелството над синот.

Од полицијата велат дека се уште се истражува кривичното дело од страна на 50 годишна жена која се сомнева дека го прекршила членот 17 од Законот за нарушување на јавниот ред и мир на штета на вработена во Центарот за социјални работи во Загреб, а целосната тужба ќе биде поднесена во Општинскиот прекршочен суд во Загреб по редовна постапка.

Инаку за потсетување пејачката во полиција лани беше пријавена и од својата сестра Маријана Поповиќ која тврдеше дека била претепана од пејачката, а поради ова се води и постапка во судот во Сплит против Северина.

08.03.2023 - 23:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега