Меџити: Артан и Артанците работат за своите кариери, не за народот, се однесуваат кон нас полошо отколку со опозицијата

Претседателот на Надзорниот совет на ДУИ, Муса Џафери пред жителите на Требош истакна дека нивната посета е со цел информирање на граѓаните за нивната иницијатива за „демократизација на ДУИ, промена на извршната власт и враќање на партијата на правиот пат“.

„Потребно ни е унапредување на ДУИ, за што напорно работевме. Констатиравме многу небрежност и нереализирање на проектите што ги ветивме на изборите. Отворивме дебата во партијата, зошто станавме зелена партија, тоа не беше приоритет на изборите, или можеше да биде втор или трет приоритет, и дојде моментот кога реагираме за да ја вратиме партијата на вистинскиот пат“, рече Џафери.

Потпретседателот на ДУИ и пратеник во Собранието на Северна Македонија, Изет Меџити, рече дека овие интерактивни средби со жителите ги одржуваат за да ја презентираат иницијативата за промени, но и да добијат совети од граѓаните.

„Речиси целосно го изгубивме Полог, со Артан и Артанците, кој создаде артанистички дух кај министрите и активистите, и се однесуваат кон нас полошо отколку со опозицијата. Албанците имаат позиции како никогаш досега, со претседател на парламентот, половина од министрите, со 80 проценти од економските ресори, додека ефект нема. Дури и кога бевме во националистичка влада вработивме 500, 600 млади луѓе, спречивме бегство на младите, нема инвестиции, Артан Груби не презема никаква иницијатива кон децентрализација, кон зајакнување на албанскиот јазик. Нема капитални инвестиции, нема патишта во албанските населени места. Зборува за коридорот 8, додека Скопје-Блаце, два километри не се направени“, вели Меџити.

Оценува дека од 400 милиони евра капитални инвестиции, најмалку 100 милиони треба да се инвестираат во албанските региони.

Организацискиот секретар и градоначалник на Општина Сарај, Блерим Беџети, рече дека Министерството за политички систем е создадено за да ги координира сите владини проекти, а што прави Артан, тој стана портпарол на владата, а не нејзин втор раководител.

„Зошто нема отчет од министерот за економија, финансии и други или нема развој на регионите. Три години не лажат со коридорот 8, за кој сите сме за, но не гради никакви патишта во албанските села и градови. Артан и Артанците работат за своите кариери, не за народот. Оваа цел мора да се реализира, ДУИ да ја обновиме, ние имаме гласови, тие немаат, и ние сме биле против нив од 2020 година, затоа што се плашиме дека ќе ја уништат ДУИ“, рече Блерим Беџети, кој додаде дека актуелните министри мора да се заменат со нови.

Не можеме да ја отфрлиме оваа победа што ни ја дадоа граѓаните на изборите, поради никој, ниту поради Артан, ниту поради другите Артанци, рекоа високите функционери на ДУИ.

13.03.2023 - 22:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега