Медведев: Ако Путин биде уапсен во Германија, сите руски ракети ќе летаат кон Бундестагот

 

Димитриј Медведев тврди дека светот се приближува до „нуклеарна апокалипса“ поради испраќањето оружје во Украина.

Споменатите забелешки тој ги даде како дел од интервјуто што го даде за главните руски медиуми, вклучително и државната медиумска агенција РИА Новости.

„Дали заканата од нуклеарен конфликт помина ? Не, таа не помина. Се зголеми. Секој ден кога и се доставува странско оружје на Украина, се доближуваме до нуклеарна апокалипса… Имам чувство дека до одреден момент не веруваа и не ја видоа решителноста на Русија и нејзиниот претседател“, изјавил Медведев.

Дмитриј Медведев,ја коментираше и потерницата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за рускиот претседател Владимир Путин, пишува Ројтерс.

„Секој обид за апсење на Путин би значело објавување војна на Русија“, објави сојузникот на Путин на Телеграм. Русија е една од земјите што не го признава МКС. Медведев тврди дека МКС е правна ништовност која никогаш не направила ништо значајно.

Што би значело тоа? Објавување на војна на Руската Федерација. И во тој случај сите наши ракети би летале до Бундестагот до канцеларијата на канцеларот“, рече Медведев во видеото објавено на Телеграм.

Кремљ вели дека налогот за апсење на МКС е политичка одлука, но бесмислена во однос на Русија. Руските власти ги негираат воените злосторства во Украина и велат дека Западот го игнорирал она што Русија тврди дека се украински воени злосторства.

23.03.2023 - 18:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега