Љубовницата го победи на суд: Нови проблеми за Мирослав Илиќ

 

Заврши уште еден судски случај меѓу Мирослав Илиќ и Мирјана Антоновиќ, овој пат во корист на поранешната љубовница на пејачот.

Станува збор за кривична пријава што пејачот ја поднел против неговата поранешна љубовница за кривично дело кршење на тајната постапка. Во оваа прилика говореше Вилијам Паспаловски, адвокатот на Мирјана, кој потврди дека Антоновиќ го добил и овој спор.

-Така е, денеска добив од Обвинителството дека се откажале од кривичното гонење бидејќи утврдиле дека не е кривично дело кое може да се гони по службена должност. Сè уште немав време да и кажам на Мирјана,  низ смеа изјави адвокатот на Мирјана и додаде:

-Пред неколку години и Мирослав поднесе кривична пријава против Мирјана за прогон, но и таа беше одбиена, како и оваа – рече тој, а адвокатот на Мирослав Илиќ не сакаше да ја коментира оваа одлука на Обвинителството ниту да открие. дали ќе поведат нова постапка против поранешен љубовник.

Да потсетиме, Мирослав пред неполна година поднесе кривична пријава против Мирјана за нарушување на доверливоста на постапката, тврдејќи дека таа на јавноста изнела детали од судењето.

-Адвокатот на Мирослав Илиќ поднесе жалба за повреда на тајноста на податоците. Станува збор за објави на Фејсбук од 2017, 2018 и 2019 година, како и некои написи во весници… Има многу, денес не можевме да коментираме. Треба да се копира предметот, да се види за што се работи, па потоа Мирјана ќе се изјасни – објасни тогаш нејзиниот адвокат Вилијам Паспаловски и додаде дека и се заканувала една година затвор и парична казна за ова дело, доколку се докаже дека таа е виновна.

Во спротивно, како што неодамна изјави Мирјана, во врска со пресудата на судот дека Мирослав е татко на нејзиниот син Девин, ќе се вратат во судот и ќе почнат одново бидејќи пресудата е укината.

07.02.2023 - 23:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега