Кралот Чарлс Трети: Велика Британија и Германија заедно со Украина

 

Британскиот крал Чарлс Трети, кој е во тридневна посета на Германија, ја пофали земјата за нејзината „исклучителна гостопримливост“ кон украинските бегалци, јавува денеска Би-би-си.

За време на неговата прва државна посета како британски монарх, тој рече дека и Лондон и Берлин „стојат заедно со Украина во одбрана на слободата и суверенитетот“.

Во здравица на раскошниот државен коктел, за време на кој зборуваше делумно на германски, британскиот крал вети дека ќе ги зајакне врските со Германија, пренесе „Танјуг“.

 
30.03.2023 - 15:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега