Корејка, фан на крими-жанрот уби непозната жена поради бизарна причина

 

Судот во Јужна Кореја изрече доживотна затворска казна на љубителката на крими литературниот и филмскиот жанр, која на полицијата и кажала дека убила странец од љубопитност. Јунг Ју-Јунг (23) била опседната со криминални серии и романи и имала високи оценки на тестовите за психопати, соопшти полицијата.

Опседната со идејата за „обид за убиство“, таа искористила апликација за да се сретне со професорка по англиски што ја избола до смрт во нејзиниот дом во мај. Бруталното убиство ја шокираше Јужна Кореја, пишува Би-Би-Си.

Обвинителите бараа смртна казна, која обично се случува во најтешките кривични дела. Тие пред судот рекоа дека Јунг, невработена осаменичка која живеела со нејзиниот дедо, барала жртви со месеци, користејќи онлајн апликација за туторство.

Таа контактирала со повеќе од 50 луѓе и претпочитала жени, прашувајќи ги дали предаваат дома. Претставувајќи се како мајка на средношколец на кој му требаат часови по англиски јазик, таа контактирала со 26-годишната жртва која живеела во југоисточниот корејски град Бусан во мај. Полицијата не го соопшти нејзиниот идентитет.

Јунг потоа се појавила во куќата на наставничката облечена во училишна униформа што таа ја купила преку Интернет, соопштија обвинителите. Откако учителката ја пуштила да влезе, Јунг ја нападнала жената, бодејќи ја повеќе од 100 пати. Таа продолжила со својот бесен напад дури и откако на жртвата починала.

Таа потоа го распарчила телото на жената и се оддалечила со такси за да фрли некои од деловите од телото во оддалечен парк во близина на река, северно од Бусан. Таа била уапсена откако таксист ја известил полицијата за клиент кој оставил куфер натопен со крв во шумата.

Полицијата соопшти дека историјата на пребарувањето на Интернет покажала дека Јунг со месеци истражувала како да го убие и фрли телото. Но, таа исто така била невнимателна, велат од полицијата, не обидувајќи се да ги избегне надзорните камери, кои неколкупати ја снимиле како влегува и излегува од домот на жртвата.

Денеска, судијата за изрекување на пресудата во Окружниот суд во Бусан рече дека убиството „шири страв во општеството дека некој може да стане жртва без причина“ и „побуди општа недоверба“.

Јунг го призна злосторството уште во јуни и се изјасни за полесна казна, велејќи дека во тоа време страдала од халуцинации и други ментални нарушувања. Сепак, судот го отфрли нејзиното барање бидејќи делото било „внимателно испланирано и извршено и тешко е да се прифати нејзиното тврдење за ментално и физичко нарушување“.

Од судот истакнуваат дека нејзините изјави во полиција често се менувале. Најпрвин Јунг рекла дека го преместила телото само откако некој друг ја убил жената, а подоцна тврдела дека убиството било резултат на расправија.

На крајот, таа признала дека нејзиниот интерес за извршување на убиство бил поттикнат од емисиите за криминал и телевизиските програми. Иако смртната казна сè уште постои во Јужна Кореја, ниту една не е спроведена од 1997 година.

24.11.2023 - 13:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега