Кога Англија губи во фудбал, расте семејното насилство, покажуваат најновите истражувања

Најнова студија открива дека семејното насилство во Англија се зголемило за 38 проценти кога нејзината фудбалска репрезентација губи на фудбалски натпревари.

Жртвите на семејно насилство повикувале хуманитарни организации за поддршка, по загубата на Англија од Италија во финалето на Евро 2020 во неделата вечерта.

Хуманитарните организации за семејно насилство, за женска помош и поддршка се обратија до сите оние кои претрпеле ескалирано насилство во своите домови откако милиони луѓе во Велика Британија го следеа поразот на нивната фудбалска репрезентација.

Двете организации соопштија дека бројот на пријавени случаи на злоупотреба бил зголемен по фудбалските натпревари, а студија од Универзитетот во Ланкастер сугерира дека насилството најмногу се зголемило кога Англија губи, пренесуваат англиските гласила.

„Фудбалот не предизвикува семејно насилство – тоа е предизвикано од насилници кои решаваат да употребат сила и контрола над своите жртви“, рече Фарах Назир, извршна директорка на „Женска помош“.

„Знаеме дека бројот на пријавени случаи на семејно насилство се зголемува во деновите на фудбалските натпревари“, додаде таа.

„Зголемената потрошувачка на алкохол и силните емоции поврзани со играта може да предизвикаат зголемување на постојното насилство, тежина и фреквенција“, рече Назир.

Извршниот директор за бегалци Рут Дејвисон се согласи дека фудбалските турнири го влошуваат веќе постојното насилно однесување и им порача на жртвите дека тие не се сами.

„Низ целото европско првенство, нашата порака до жените и девојките изложени на семејно насилство беше јасна:„ Вие не сте сами, светилиштето е тука за вас “.

„Без оглед на тоа кој победи и кој загуби во фудбалот, домашната злоупотреба е системска, тоа е намерно однесување и се случува во текот на целата година“, нагласи таа.

Откриено е дека иако семејното насилство се намалило за време на двочасовниот период на играње, злоупотребата започнала да се зголемува потоа и овој ефект достигнал врв 10 до 12 часа подоцна.

Макфакс

14.07.2021 - 10:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега