Кардиологот Ромак Котлер тврди: Овој зачин го чува срцето и го намалува ризикот од инфаркт

Неодамнешните истражувања го докажаа позитивниот ефект на некои растенија врз работата на срцето.

Еден особено помага во одржувањето на правилната функција на срцето. Силата на ова растение е неверојатна.

Лековитите растенија се користат како традиционален лек за многу болести во различни делови на светот.

Кардиологот Роналд Котел се согласува дека билките понекогаш се подобро решение од лековите. Тој нагласува дека оваа храна треба да ја консумираат здрави луѓе како превентивна мерка.

Куркума

Куркумата е растение кое се користи во Индија илјадници години. Неодамна, науката почна да ги зема предвид сите техники на лекување што се применуваа кај нив со децении.

Во традиционалниот систем на медицина, на куркумата ѝ се припишуваат бројни лековити својства, вклучително и поправилна функција на срцето.

Д -р Роналд Котрел рече: “Куркумата не може нужно да спречи срцеви заболувања, сепак, зачинот теоретски може да спречи срцев удар”.

“Клиничките студии покажуваат дека користењето куркума дневно пред операцијата и продолжувањето 5 дена по операцијата може да го намали ризикот од миокарден инфаркт по калемење на коронарна артерија.”

Исто така, може да помогне да се сменат многу чекори во процесот на срцеви заболувања. Главната предност на куркумата, кога станува збор за срцеви заболувања, е подобрувањето на ендотелијалната функција, што е поставата на крвните садови.

Билката има корисен ефект врз неколку фактори за кои се знае дека играат улога во срцевите заболувања. Ја подобрува ендотелијалната функција и е моќен антивоспалителен и антиоксиданс.

02.08.2021 - 15:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега