Израелска министерка цитирајќи го Ајнштајн предложи контроверзно решение за Газа

Израелската министерка за разузнавање Гила Гамлиел во авторски текст за Ерусалим пост даде мислење за тоа што треба да се направи еден ден кога Хамас ќе биде поразен и уништен. Таа го цитираше физичарот Алберт Ајнштајн кој рече дека „среде секоја криза се крие одлична можност“.

Гамлиел рече дека Израел навистина е „во средината на една од своите најголеми кризи, секако во последните две генерации“. Таа потсети дека за време на нападот на Хамас биле убиени повеќе од 1.200 луѓе, неколку илјади биле повредени, а околу 240 биле киднапирани.

„Беа силувани жени. Старите мажи беа малтретирани и земени како заложници. Децата беа обезглавени. Семејствата беа мачени едно пред друго за забава на нивните киднапери пред да бидат запалени живи додека беа врзани еден за друг. Овие нехумани злосторства променија сè“, смета министерката.

Тврди дека дури и на денот кога Хамас ќе биде поразен, сè уште ќе има околу два милиони луѓе во Газа, од кои многу гласале за Хамас и го славеле масакрот на невини мажи, жени и деца. „Газа е жариште на екстремизмот. Тоа е мала област, во никој случај не е најнаселена во светот, но област каде што предолго нејзините владетели и даваа приоритет на војната против Евреите наместо подобар живот за нивниот народ“, нагласи таа.

„Тоа е место лишено од надеж, украдено од геноцидните терористи на Хамас, Исламскиот џихад и другите терористички групи. Оваа ситуација веќе доведе до голем егзодус на млади луѓе од Газа. Се проценува дека откако Хамас насилно го презеде Појасот во 2007 година, помеѓу 250.000 и 350.000 претежно млади луѓе ја напуштија Газа за да започнат нов живот во странство“, продолжи таа.

Нејзе ѝ се чини дека меѓународната заедница се залага Палестинските власти, кои го контролираат Западниот Брег, да добијат власт и над Газа. Сепак, таа забележува дека палестинската управа нема значително различна идеологија од Хамас, па додава дека Министерството за верски прашања на палестинската управа назначило проповедници во џамиите низ Јудеја и Самарија да поучуваат за убиствата на Евреите и за пошироката цел, истребување на сите Евреи.

Таа е убедена дека идејата за преземање на Газа од страна на палестинските власти е осудена на неуспех. Таа потоа се осврна на можноста за преселување на бегалците од Газа, на кои ќе им се даде можност да бараат живот на друго место. Предвидува дека таквата опција би можеле да ја поддржат земјите ширум светот, особено оние кои тврдат дека се пријатели на Палестинците.

„Ова е можност за оние кои велат дека го поддржуваат палестинскиот народ да покажат дека ова не се само празни зборови. Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР), глобалното тело на ОН што се занимава со бегалците, овластено е од неговиот Статут и од резолуциите на Генералното собрание на ОН да се преземе преселување како едно од трите негови трајни решенија“, посочи таа.

Предупредува дека Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа (УНРВА) не направила ништо за да му помогне на палестинскиот народ во последните 75 години, и покрај тоа што има годишен буџет од над 1 милијарда долари. Наведува дека наместо да инвестира пари во обновата на Газа, УНРВА може да помогне во трошоците за преселување и изградба на нов живот за Палестинците во земјите што ќе ги прифатат.

„Газа долго време се сметаше за проблем без решение. Се обидовме многу различни решенија – отцепување, збогатување, управување со конфликти и подигнување високи ѕидови со надеж дека ќе ги задржиме чудовиштата на Хамас надвор од Израел. Сите тие не успеаја. Мора да се обидеме нешто ново и ја повикуваме меѓународната заедница да ни помогне да го направиме тоа реалност“, рече таа.

Таа најави дека таквото решение може да биде добро за сите страни: победа за оние цивили во Газа кои бараат подобар живот и победа за Израел по катастрофалната трагедија.

„Израелските заедници во граничната област Газа и на југ потоа би можеле да се вратат во своите домови и заедници и да живеат во сигурност и безбедност“, смета министерката.

„Не треба да продолжиме да живееме со постојана закана од ракетни напади и убиствени инфилтрации. Ова решение, кое претходно го предложив, е далеку од совршено. Има свои недостатоци и пречки, но нашата работа е да ги разгледаме сите опции и да одлучиме која е подобра“, продолжи таа.

Таа призна дека е среќна затоа што членовите на Кнесетот од целиот политички спектар, вклучително и коалицијата и опозицијата, се приклучија на иницијативата на нејзиното министерство и и дадоа поддршка.

„Како што велат, совршеното е непријател на доброто. Ова во никој случај не е совршен план, но добро е. Изводливо е и носи сигурност, просперитет и – се надеваме – мир за сите“, заклучи Гамлиел.

20.11.2023 - 10:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега