Италијанските педијатри со препорака- познато која вакцина е најдобра за најмладите

Здружението на италијански педијатри (СИП) препорачува вакцинација против ковид за сите млади и деца од 12 до 18 години, пишува весникот „Il Fato kotidijano“.

Со препорака, италијанските педијатри даваат одговори на најчестите прашања на родителите на нивната официјална веб-страница.

 

Педијатрите ја препорачуваат вакцината Фајзер/Бионтек за 18-годишници и тие ќе ги објават своите мислења за оправданоста на имунизацијата на младите со „Модерна“ во наредните денови.

Според препораката на педијатрите, и децата кои се алергични можат да се имунизираат, а оние кои претходно имале алергиски реакции, треба да останат, по приемот на лекот, 60 минути.

Младите луѓе кои можат да бидат алергични на компонентите содржани во вакцината, треба да се вакцинираат само по консултација со алерголог и да ја извршат имунизацијата во болница.

Што се однесува до малолетници кои имале детски миокардитис или перикардитис (воспалителни срцеви проблеми) по првата доза на вакцинација, втората доза може да ја добијат само откако ќе се опорават и по мислење и одобрение од специјалист.

Италијанските педијатри не препорачуваат земање парацетамол пред вакцинација, но како и другите антиинфламаторни лекови, тие може да се земат по имунизација.

Според педијатрите, младите и децата треба да се вакцинираат, иако досегашниот развој на пандемијата покажа дека малолетните лица се помалку погодени од инфекцијата.

Сепак, утврдено е дека тие можат да бидат „резервоар“ на болеста, која подоцна се шири и кај возрасните.

21.07.2021 - 15:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега