Хари и Меган сами го погребале нивното мртво бебе: „Јас ја ископав дупката со свои раце“

Особено скандалозни изјави од мемоарите на принцот Хари…

Но, во книгата или поточно неговите мемоари кои се продадоа со брзина на светлината, помладиот син на кралот Чарлс III не зборува само за своето семејство и неговите тајни.

Тој зборува и за многу тажно поглавје во неговиот и животот на војвотката Меган: спонтан абортус на нивното дете во 2020 година.

Кога војвотката Меган имаше спонтан абортус, парот мораше да се збогува со своето дете. Го закопаа под дрво.

Принцот Хари се сеќава како парот заедно се простиле од бебето. Вака тој го опишува овој тажен момент во книгата:

„Излеговме од болницата со нашето неродено дете. Мало снопче. Отидовме на место, тајно место кое само ние го знаевме. Под големото дрво, додека Мег плачеше, ископав дупка со рацете и нежно го ставив малото снопче во земјата.”

За загубата претходно пишуваше и војвотката Меган

Војвотката Меган ја објави тажната вест во ноември 2020 година. Таа напиша есеј за Њујорк Тајмс во кој ја откри својата загуба.

„Откако му ја сменив пелената на Арчи, почувствував остра контракција. Се струполив на подот со него во раце и потпевнував приспивна песна за да не смири двајцата. Среќната мелодија беше во целосна спротивност со моето чувство дека нешто не е во ред. Додека го гушкав син ми, знаев дека губам уште еден…“, напиша таа во есејот.

Во средината на декември 2022 година, Сасекси ја објавија документарната серија „Хари и Меган“ на Нетфликс. Во една од епизодите, парот зборуваше и за нивната голема загуба. Принцот упати неколку сериозни обвинувања до печатот.

Принцот Хари индиректно го обвини британскиот весник „Мејл“ за спонтан абортус. Весникот претходно го објави приватното писмо на Меган до нејзиниот татко од 2019 година. Тогаш војвотката го обвини весникот, кој пак ја обвини Меган.

„Верувам дека мојата сопруга имаше спонтан абортус поради она што го направија новинарите. Дали знаеме со сигурност дека спонтан абортус е предизвикан од ова? Се разбира не. Но, со стресот, недостатокот на сон и бременоста, можам да кажам дека овој спонтан абортус беше поради тоа што тие се обидуваа да го направат“, рече Хари, кој беше сведок како ситуацијата влијаела на неговата бремена сопруга.

06.03.2023 - 19:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега