Гори и натаму над Селце, хеликоптерите се повлекоа заради ветерот

Поради силниот ветер двата хеликоптери кои го гаснеа пожарот над Селце на Шар Планина се повлечени, а со ситуацијата останале да се справуваат само ренџерите и неколку пожарникари од Тетово. Но, како што вели директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, линијата на пожарот е многу долга и се движи во насока на Селци.

Директорот на ЦУК вели дека пожарот е несвојсвен за овој период годината затоа што дрвјата се разеленети, но дека на почвата има многу сув материјал од лисја и зимзелени иглички.

Според него, селото Селце ноќеска нема да биде загрозено заштпо во текот на ноќта интнезитетот на огнот ќе се намали, а особено во раните утрински часови поради росата.

„Но во текот на денот поради високите температури, огнот ќе се разгови. Се надевам ако временските услови тоа го дозволуваат, да продолжиме да гасиме со хеликоптери“, рече Ангелов нагласувајќи дека се работи за тежок облик на планински пожар.

Инаку, бидејќи нема пилоти, нема можност пожарот да се гаси со ер-тракторите.

15.04.2024 - 18:41

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега