Гарантирана цена од утре и за безалкохолните пијалоци, поевтинување на овошјето и зеленчукот до 30%

Гарантираната цена, освен кај прехранбените производи, од утре ќе важи и за безалкохолните пијалаци, газираната и негазираната вода и пивото. Покрај оваа одлука, денеска Владата на седница донесе одлука и за намалување на маржите кај овошјето и зеленчукот. Со ова се очекува намалувањето на цените да биде од 10 до 30 проценти. 

Одлуката за намалување на цените, како што објави попладнево премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција, денеска ќе биде објавена во „Службен весник“ и од утре стапува на сила. 

Ковачевски смета дека има доволно време да се направи корекција на цените. 

-Кога се работи за зголемување на цените, тие може преку ноќ да се зголемат, така што истото тоа  може да биде направено и за намалувањето на цените, рече Ковачевски на прес-конференцијата во Владата.

26.09.2023 - 15:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега