Евтин напиток неверојатно топи килограми: Трикот е во една состојка која сите ја сакаат

Овој напиток не помага само во борбата со вишокот килограми, туку и кај многу здравствени проблеми.

Непржените зрна кафе се користат во алтернативната медицина како ефикасен третман во борбата против гојазноста.

Благодетите од овие сирови зрна се во тоа што содржат хлорогена киселина, антиоксиданс кој се разградува кога се пржи. Неколку студии сугерираат дека поседуваат способност да го стимулираат метаболизмот и да го забрзаат согорувањето на масни наслаги.

Во алтернативната медицина сировото кафе се користи за спречување и лекување на болести како што се:

Алцхајмерова болест

дијабетес

висок притисок

срцеви заболувања

гојазност

Паркинсонова болест

Како да направите напиток кој го стимулира метаболизмот и го забрзува слабеењето.

Клиничките испитувања покажаа дека екстрактот од сировото кафе е ефикасно во борбата против гојазноста.

Според резултатите на студиите лицата кои консумирале концентриран екстракт од овие зрна ослабеле од 1 до 8 килограми.

Сировото кафе ќе го најдете во сите продавници за здрава храна и еве како да го подготвите:

Сомелете 56 грама сирови зрна кафе, нека бидат грубо мелени. Ставете ги во 3,5 литри вода да се сварат 15 минути на силен оган, а потоа намалете и варете од прилика еден час. Потоа процедете.

Се препорачува да се пие од 1 до 2 шолји од овој напиток без шеќер дневно, 15 минути пред оброк или 30 минути после.

22.06.2021 - 20:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега