Денеска се празнуваат Свети Јоаким и Ана: На овој ден треба задолжително да се дарува некој што има помалку од нас

Денеска е празникот на светите Јоаким и Ана, ден посветен на родителите на Дева Марија. Иако празникот не е обележан со црвени букви, луѓето ги почитуваат овие светци.

Денот по Богородица, Православната црква им го посвети на Јоаким и Ана од Назарет, родители на Пресвета Богородица.

Праведниот Јоаким бил од племето Јуда, потомок на кралот Давид, а Ана од племето Леви. Живееле во брак 50 години, но без деца, па според разбирањето и верувањето од тоа време, тие се сметаа за големи грешници.

Сепак, тие не ја изгубија надежта и верата, се молеа дење и ноќе за Божјото чудо и дар. Господ им ја исполнил желбата, па имале ќерка Света Дева Марија, највозвишената од сите човечки суштества.

Кога Марија го роди Христос, Јоаким и Ана станаа богови, т.е. кумови.

Јоаким почина според традицијата на 80-годишна возраст, а Ана се пресели во Ерусалим, каде што живееше уште две години и почина на 79-годишна возраст.

Во спомен на светите старешини, денес треба да дадеме на некој што има помалку од нас, скромно и без гордост, сметајќи го оној на кој се дава милостина подобар од себе.

22.09.2021 - 10:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега