„Брат и ја споменува Данка, срцето ни се кине“: се огласи дедото на убиената Данка Илиќ


„Само да го најдеме телото на нашата Данка, да дознаеме што и направиле овие монструми и достоинствено да ја закопаме и да знаеме каде можеме да ја посетиме“, вели Милан Илиќ, дедото на убиената Данка Илиќ (2) од Бор по чие тело се трага веќе десетина дена откако е откриено дека Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ прво ја удриле со автомобил, а потоа ја убиле.

Дедото на Данка Илиќ изјави дека, според информациите, најмногу му верува на Министерството за внатрешни работи (МВП).

„Во секој момент, доколку не интересира некоја информација, нивните врати ни се отворени.  Потрагата по телото се уште е во тек. Видовте и самите, според приказната за овие две чудовишта, не разбирам што направија“, вели Илиќ.

Според него, братот на Данка, кој бил со неа во Бањско поле во моментот на нејзиното исчезнување, во еден момент бил однесен во згрижувачко семејство бидејќи, како што тврди, неговите родители биле осомничени.

„Братот на Данка, мојот внук, по сослушувањето е вратен кај родителите и нашето семејство. Веднаш, на вториот или третиот ден, ни го вратија детето. Бил во згрижувачко семејство. Според законот, тоа е постапка затоа што беа осомничени мојата снаа и синот. Додека не се реши проблемот, детето мораше да биде таму“, вели тој.

Според него, малото момче има три години и два месеци и се уште не е свесно што се случило со неговата сестра Данка.

„Сè уште е дете. Некогаш ја спомнува Данка, а тоа ни ги крши срцата. Го вративме во градинка, сите се трудиме да живееме нормално, а само чекаме во секој момент да ни кажат дека ја нашле“, вели дедото на Данка.

15.04.2024 - 10:57

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега