Битиќи за „360 Степени“: Се грижиме невработените граѓани да бидат конкурентни на пазарот на труд

Заменик-претседателот  на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи за емисијата „360 Степени“ на Алсат, изјави дека домашните компании имааат ист третман од државата како и директните странски инвестиции.

„И домашните компании ги имаат истите олеснувања. Ние имавме закон за зголемување на плати каде 99% од компаниите кои ги користеа поволностите за три години беа домашни. За секое зголемување до 6 илјади денари ние плаќавме 100% од придонесите на компаниите и тоа го користеа 20 илјади компании секоја година наназад три години. Во овој момент имаме по законот за зголемување на минимална плата имаме подршка на компании кои што ја зголемиле минималната плата“, изјави вицепремиерот Битиќи, според кој тврдењата за поволностите на странските компании се еден мит, а реалноста е сосема друга.

Вицепремиерот Битиќи најави за оваа недела отворање на една цела дискусија со организациите на работодавачи и стопанските комори со цел да се утврди дали и кои сектори од економијата се најповеќе погодени од недостатокот на работна сила.

„ Ќе отвориме цела една дискусија со организациите на работодавачи и стопанските комори да видиме дали и кои сектори се најповеќе погодени и како треба тоа да го насочиме, за недостигот на работна сила и справувањето со истиот, да биде контролирано ако веќе треба да имаме увоз на работна сила и да видиме дали може да се олеснат одредени процедури, затоа што сметам дека само така економијата во одредени сектори можеме да ја задржиме во конкурентна“, изјави Битиќи.

Потпретседателот на Владата, Битиќи нагласи дека дека нашите граѓани секогаш треба да бидат на прво место.

„Фактот говори дека барателите на работа кои се регистрирани во агенцијата за вработување се со вештини и знаења кои не секогаш содејствуваат со работните места кои се креираат и ако тоа успееме да го надокнадиме со увоз на работна сила, а овие наши граѓани да ги доквалификуваме и преквалификуваме за да бидат повисоко платени, зошто тоа да не го направиме, тоа е нашата цел“, изјави вицепремиерот Битиќи.

14.02.2023 - 12:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега